serbest zaman

Serbest Zaman Uygulaması

Serbest zaman, haftalık 45 saati aşan çalışmalar fazla çalışmalardır ve her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret, normal saatlik çalışma ücretinin %50 yükseltilmesi suretiyle bulunur. İşverenin, fazla mesai yapan işçiye ücret ödemek yerine izin kullandırmasına denir. Aynı ücret gibi %50 artırımla uygulanır. (1 saat fazla çalışmaya 1,5 saat izin gibi)

Fazla sürelerle çalışmalardaki serbest zaman uygulamasında ise; yine aynı ücret gibi %25 zamlı uygulama söz konusudur. (1 saat fazla sürelerle çalışmaya 1,15 saat izin gibi)

Eğer işveren, fazla çalışmalarda serbest zaman uygulamasına gidecekse, işçinin fazla mesai yaptığı tarihten itibaren en geç 6 ay içerisinde bunu gerçekleştirmesi gerekir ve bunun için mutlaka işçinin onayı gereklidir. Bu onay, fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yaptığı her durum için yazılı olarak alınmalıdır. Her yıl alınan fazla çalışma muvafakatnameleri ile bu onayın alınması söz konusu değildir. İşçi ücretini almak istiyor ise işveren ücret ödemek durumundadır.

Ulusal bayram, genel tatil, hafta tatili gibi kanunda ve iş sözleşmesinde belirtilen tatil ve izin günlerinde serbest zaman kullandırılamaz.

Bir cevap yazın