Proksemik – Beden Dilinde Kişisel Bölgeler

Amerikalı Antropolog Edward T. Hall’ın kazandırdığı proksemik; insanların mesafe kullanımının incelenmesi demektir. Bir taşı suya attığımızda etrafında oluşan halkalar gibi, bireylerin çevresinde de böyle halkalar olduğunu düşünebiliriz. Halka dediğimiz kişisel bölgelerimiz 4’e ayrılır.

Bir asansöre bindiğimizde, orada bulunan yabancı kişilerle göz göze gelmemek için dikkatimizi farklı şeylere yöneltmeye çalışırız. Bu ve bunun gibi örneklerdeki temel sebep kişisel alanlarımızdır. Çünkü asansör örneğinde olduğu gibi yabancılarla yakın temas halinde bulunduğumuzda kendimizi rahatsız hisseder ve bu durumdan kaçış olarak farklı yönelimlerde bulunuruz. Kişisel bölgelerimizden kısaca bunlardan bahsetmek gerekirse;

1. Mahrem Alan (15 cm – 46 cm) : Bu bölgemizi fiziksel ve duygusal olarak korumaya çalışırız. Bu yüzden de zarar gelmeyeceğini düşündüğümüz eş, aile bireyleri gibi kişilerin mahrem alanımıza girmesine müsaade ederiz. Asansör örneğinde olduğu gibi yabancıların mahrem bölgesini ihlal etmesi rahatsızlık hissi uyandırır.

 

2. Kişisel Alan (46 cm – 1,2 m ) : Bu bölgemiz yakın arkadaşlarımız ve güvenilir bulduğumuz diğer kişilerle paylaştığımız alandır. Yaklaşık bir kol mesafesi kadardır.

 

3. Sosyal Alan (1,2 cm – 3,6 cm ) : Henüz yüksek rahatlık hissetmediğimiz tanışık kişilerle paylaştığımız alandır. İş yerine gelen müşteri, tezgahtar, manav vs.

 

4. Ortak Alan (3,6 m + ) : Kalabalık diye adlandırdığımız alanımızdır. Alışveriş merkezlerinde ya da yürüyüş yaparken çevremizdeki insanlarla bir arada olduğumuz kamusal alandır.

 

Bu kişisel bölgeleri bilmek; özellikle yeni tanıştığımız kişilerde sınır ihlali yapmamızı ve negatif bir izlenim oluşturmamızı engeller.

 

Bir cevap yazın